HTML structure doesn't match the regular expression. Ave Polonia - Touroperator
r;
  Wed 2020-02-19
  -
  -
 Proponowane szlaki
  Dziedzictwo kulturowe
  Szlaki weekendowe
  Pielgrzymki
  SPA i wellness
  Turystyka aktywna
  Szlak żydowski
  Zamki i pałace
  Shopping
  Kuchnia polska
  PL i inne kraje
  Turystyka biznesowa
  TOP 10
  Atrakcje w Polsce
  Zakwaterowanie
  Restauracje
  Ubezpieczenie
  Przewodnicy
  Transport
  Bilety

  Info o Polsce
  Kalendarz wydarzeń
  Mapa Polski
  Praca
   Newsletter


 
Untitled Document
Zabytki UNESCO w Polsce

Zabytkowe miejsca w Polsce, wpisane na listę Światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO


 Auschwitz-Birkenau
Niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach 1940-1945. Symbol całego systemu koncentracyjnego i machiny zagłady hitlerowskich Niemiec. Wymordowano tu prawie półtora miliona osób z 28 krajów, w tym niemal 1 mln żydów. Dziś na terenach obozu działa muzeum.

 Malbork
Zamek Krzyżacki
Zamek w Malborku to największa warownia krzyżacka w Polsce oraz największy gotycki zamek w Europie. W drugiej połowie trzynastego wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku i miasta, które nazwali Marienburg - Gród Maryi. Od 1309 roku mieściła się w zamku siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego przeniesiona tutaj z Wenecji. Kompleks zamkowy składa się z Zamku Wysokiego-siedziby konwentu, Zamku Średniego-pomieszczeń należących do Wielkich Mistrzów oraz Zamku Niskiego-zaplecza gospodarczego. Wrocław
Hala Stulecia
Jedno z najwybitniejszych osiągnięć inżynierii i architektury XX w. Jest przykładem twórczego i innowacyjnego rozwoju technik budowlanych z wykorzystaniem żelbetu. Należy ona do największych żelbetowych budowli publicznych na świecie a równocześnie jej ogromna bryła zadziwia lekkością i harmonią. Uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł architektury światowej minionego stulecia.
 Jawor i Świdnica
Kościoły Pokoju
Protestanckie, drewniane kościoły bazylikowe, których ściany wzniesione zostały przy pomocy konstrukcji ryglowej. Ich nazwa wywodzi się od zawartego w 1648 r. pokoju westfalskiego, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Barokowe wnętrza zaskakują swoim bogactwem ornamentów i doskonałością malarstwa.

 Kraków
historyczne centrum miasta
Doskonale zachowane zabytki w średniowiecznym układzie urbanistycznym. W Kościele Mariackim znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza, który między 1477 i 1496 r. stworzył w Krakowie swoje najważniejsze dzieła. Na Wawelu wznosi się zamek królewski, dawna siedziba władców polskich, trwale związana z polskimi dziejami i kulturą. Założony w XIV w. Uniwersytet Krakowski już w średniowieczu cieszył się sławą znacznego ośrodka naukowego.
 Wieliczka
kopalnia soli
Kopalnia soli w Wieliczce, jedna z najstarszych działających na świecie, gdzie sól wydobywano już w XIII w., a ok. 3500 lat p.n.e. rozpoczęto warzenie soli. W pokładach soli powstało ponad 2 tys. komór i setki kilometrów sztolni oraz szybów.Od 1994, to także pomnik historii Polski (najstarszy zakład przemysłowy w Polsce).

 Warszawa
historyczne centrum miasta
Obecnie w centrum Starego Miasta usytuowana jest zamknięta zabudowa rynku z przepięknymi dekoracjami fasadz okresu renesansu i baroku. Rekonstruowany od 1971 r. wczesnobarokowy zamek królewski góruje nad Placem Zamkowym z postawioną w 1633 r. Kolumną Zygmunta. Na sąsiednim Nowym Mieście z odbudowanymi domami w stylu nawiązującym do architektury XVIII w. wznosi się elegancki pałac barokowy Krasińskich.
 Kalwaria Zebrzydowska
kalwaryjski park pielgrzymkowy
Kalwaria Zebrzydowska to obok Częstochowy najważniejsze w Polsce sanktuarium. Powstało ok. 1600 r. na wzór Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Sanktuarium w Kalwarii tworzą Bazylika Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor oo. Bernardynów i niepowtarzalny pod względem architektonicznym zespół kościółków, kaplic, kapliczek, figur i mostów nazwanych Dróżkami Kalwaryjskimi. W czasie Wielkiego Tygodnia na żywo odgrywane jest tu Misterium Męki Pańskiej. Toruń
miasto średniowieczne
To najbardziej średniowieczne z dużych miast polskich. Miasto o XIII-wiecznym rodowodzie, ze wspaniałymi budowlami sakralnymi, ze stylowymi gotyckimi kamienicami, spichrzami a przede wszystkim z XIV-wiecznym ratuszem staromiejskim, pełniącym funkcje magistrackie, sądowe i handlowe.
 Łęknica
Park Mużakowski
Największy i najsłynniejszy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Zajmuje ok. 5,45 km2 powierzchni na obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Swoje powstanie zawdzięcza twórcy Księciu Hermanowi von Pucklerowi.

 Zamość
stare miasto
Zamość, nazywany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad, to idealne miasto twierdza, założone w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado, stanowiące wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Układ urbanistyczny śródmieścia z zespołem ok. 120 zabytków architektury został zaliczony do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej. Kościoły drewniane południowej Małopolski
Unikatem na skalę światową są małopolskie zabytki architektury drewnianej. Cztery z nich wpisano na Listę UNESCO. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wykonany został bez użycia gwoździ. Wnętrze to arcydzieło ludowej sztuki zdobniczej (zwłaszcza polichromie). Kościół św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej, wzniesiony ok. 1520 r. zrębowy, jednonawowy, wykonany z drewna modrzewiowego, budzi zachwyt monumentalną bryłą z ukrytymi rzędami podcieni (sobotami). Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej wybudowany ok. 1500 r., w konstrukcji zrębowej, słynie z pięknych polichromii z XVI i XVII w., pokrywających strop, ściany nawy i prezbiterium. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej wzniesiony został pod koniec XV w. w konstrukcji zrębowej z podcieniami. Wnętrze jest galerią sztuki zdobniczej na drewnie począwszy od patronowych malowideł na stropie poprzez polichromie ilustrujące dekalog.


 Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Jego historia sięga 1921 roku, kiedy utworzono leśnictwo "Rezerwat", które w 1932 roku zostało przemianowane na "Park Narodowy w Białowieży". W roku 1947 reaktywowano go pod obecną nazwą. Siedzibą dyrekcji parku jest Białowieża. Obejmuje fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej zachowane w stanie zbliżonym do naturalnego. Wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi Park Białowieski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 
 
   Strona główna    O nas    Info    Kontakt           
 Head office :  Branch office :  Branch office :
40-527 Katowice ul Gawronów 20
 tel. 0048 32 205 38 30; fax 0048 32 205 38 28

00-102 Warszawa ul. Marszalkowska 111a
incoming@ave-polonia.eu ; ave@ave-polonia.eu

31-462 Kraków ul. Pilotów 24
info@ave-polonia.eu ; groups@ave-polonia.eu