HTML structure doesn't match the regular expression. Ave Polonia - Touroperator
r;
  Wed 2020-02-19
  -
  -
 Proponowane szlaki
  Dziedzictwo kulturowe
  Szlaki weekendowe
  Pielgrzymki
  SPA i wellness
  Turystyka aktywna
  Szlak żydowski
  Zamki i pałace
  Shopping
  Kuchnia polska
  PL i inne kraje
  Turystyka biznesowa
  TOP 10
  Atrakcje w Polsce
  Zakwaterowanie
  Restauracje
  Ubezpieczenie
  Przewodnicy
  Transport
  Bilety

  Info o Polsce
  Kalendarz wydarzeń
  Mapa Polski
  Praca
   Newsletter


 
Untitled Document
Najbardziej znane zamki

 Kraków
Zamek Królewski na Wawelu
Główna rezydencja królów z dynastii Piastów i Jagiellonów (XI- XVII w.). Przebudowywany na przestrzeni wieków, prezentuje sumę stylów: gotyckiego i renesansowego. Na turystów czekają cztery ekspozycje: Komnaty Królewskie, Apartamenty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownia oraz wystawa prezentująca unikatowe arrasy. Zespół zamkowy sąsiaduje z Katedrą Królewską. Tu odbywały się koronacje królewskie, tu też chowano biskupów, kardynałów, królów, bohaterów narodowych i poetów. Warto również wspiąć się na wieżę Zygmuntowską, by zobaczyć odlany w XVI w. olbrzymi, ważący 12,7 tony, słynny dzwon Zygmunta.

 Warszawa
Zamek Królewski w Warszawie
Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tu Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie konstytucję, kładącą podwaliny pod kształt nowoczesnego państwa. Zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Odbudowany w latach 70 i 80 ze składek społecznych i polonijnych w stylu wczesnego baroku. Parter to m.in. Pokoje Dworskie i Sale Sejmowe z XVI i XVII w. Pierwsze piętro mieści najważniejsze zespoły wnętrz.: Apartament Królewski, Wielki oraz siedziba dawnego Parlamentu. Obecnie zamek pełni reprezentacyjne funkcje państwowe i kulturalne.

 Malbork
Zamek w Malborku to największa warownia krzyżacka w Polsce oraz największy gotycki zamek w Europie. W drugiej połowie trzynastego wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku i miasta, które nazwali Marienburg - Gród Maryi. Od 1309 roku mieściła się w zamku siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego przeniesiona tutaj z Wenecji.Kompleks zamkowy składa się z Zamku Wysokiego-siedziby konwentu, Zamku Średniego-pomieszczeń należących do Wielkich Mistrzów oraz Zamku Niskiego-zaplecza gospodarczego. Zamek w Malborku w 1997 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 Ruiny zamku w Ogrodzieńcu
Malowniczo położone wśród wapiennych skał i ostańców, można z powodzeniem zaliczyć do największych, najpiękniejszych i najlepiej zachowanych ruin zamków w Polsce. Został wzniesiony w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek w swej wielowiekowej historii był wielokrotnie niszczony a później odbudowywany. Niestety nie podniósł się po ostatecznym oblężeniu wojsk szwedzkich przeprowadzanym w 1702 roku pod wodzą króla Karola XII.W latach 2000-2001 na zamku kręcono film pt. Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 Zamek Książ
Największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Swoją obronną siedzibę wybudował tutaj w latach 1288 - 1292 książę świdnicko - jaworski Bolko I. Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd, a największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów władająca zamkiem przez ponad 400 lat. Ponure dzieje zamku to lata II wojny światowej, kiedy to teren zostaje zaadoptowany przez nazistów na jedną z siedzib sztabu Adolfa Hitlera. Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni. Na terenie zamku znajduje się również hotel.

 Moszna
Zamek w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Jest obiektem, który trudno jednoznacznie zakwalifikować, ponieważ jest zabytkiem architektonicznym, chociaż ma tylko 100 lat. Dla badaczy historii architektury Śląska, zamek jest nierozwiązaną zagadką osoby architekta oraz idei budowlanej Franza Tiele - Wincklera. Dla ludzi praktycznych jest to jeden z niewielu w Polsce "żywych" zabytków. Dla wszystkich przybywających gości, Moszna to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnością pomysłu architektonicznego o tajemniczej historii.

 Sztum
Częściowo zachowany zamek krzyżacki, gotycki, zbudowany po 1331, przebudowany w 1414 r., z ruinami ośmiobocznej wieży w narożu północno-wschodnim. W historii był letnią rezydencją Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Należy do Stowarzyszenia Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Na terenie zamku odbywają się turnieje oraz pokazy walk rycerskich. Dziedziniec zamkowy to również miejsce plenerów malarskich


 Gniew
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. Organizowane tu od 1992 roku spektakle i inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie sprawiły, że Zamek Gniewski uznawany jest za jeden z głównych ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznej w Polsce.

 Kwidzyn
Czteroskrzydłowy z krużgankowym dziedzińcem wewnętrznym. Naroża są akcentowane kwadratowymi wieżami, z wyjątkiem naroża pd.-wsch., gdzie stoi wysoka główna wieża, będąca jednocześnie dzwonnicą katedry. Do elewacji zachodniej dostawione jest największe na terenie państwa krzyżackiego gdanisko, połączone z zamkiem gankiem wspartym na 5 wysokich arkadach. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, tzw. małe gdanisko. Zamek zaczęto budować ok. 1322, ukończono w drugiej połowie XIV w.

 Lidzbark Warmiński
Murowany zamek biskupów warmińskich rozpoczęto budować w czasach biskupa Jana I z Miśni (1350-1355), a zakończono po około 50 latach w czasach biskupa Henryka III Sorbom. Istnieje hipoteza, iż zamek powstał w miejscu obronnego grodu pruskiego o nazwie Lecbarg, zdobytego przez Krzyżaków w 1241 r. Brakuje jednak dowodów na potwierdzenie tej tezy. W 1442 r. zamek spłonął i odtąd na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W latach 1666-1673 Jan Stefan Wydżga dobudował od południowej strony zamku barokowy pałac, który w XIX w. został rozebrany. Po rozbiorze Polski zamek był wykorzystywany przez wojska pruskie jako koszary, szpital i magazyny. Swe funkcje szpitalne, uzupełnione o sierociniec, budowla pełniła aż do 1932 r. Obecnie zamek pełni funkcje muzealne.

 Ostróda
Zamek w Ostródzie był siedzibą komturstwa utworzonego w 1340 r. przy południowej granicy państwa krzyżackiego. Prawdopodobnie na początku XIV w. istniała tu drewniano-ziemna budowla, jednak jej położenia nie udało się ustalić. Zamek murowany powstał w latach 1349-1380, a jego powstanie przypisuje się komturowi Güntherowi von Hohenstein. W 1381 r. budowla została spalona przez Kiejstuta, a jej odbudowa trwała do 1397 r. W pierwszej połowie XVI w. w zamek stał się siedzibą starostwa. W XVII w. przebudowano system obronny zamku, natomiast wybuch prochu w 1788 r. pozbawił budowlę całego wschodniego skrzydła.

 Ujazd - zamek Krzyztopor
Zamek w Ujeździe powstał w XVII w. i był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce. Jest on typowym przykładem tzw. palazzo in fortezza, czyli reprezentacyjnej rezydencji przystosowanej do obrony.W 1655 r. zamek zajęli Szwedzi i pozostali w nim do 1657 r. Poczynione przez nich zniszczenia sprawiły, że zamek nie był używany. Zamek jest zbudowany w oparciu o kalendarz. Posiada 4 wieże, które odpowiadają porom roku, ma 12 dużych sal, a więc tyle, ile jest miesięcy, 52 pokoje, czyli liczba tygodni w roku i 365 okien, które odpowiadają poszczególnym dniom.

 Wisnicz
Obronna rezydencja rodu Kmitów i Lubomirskich. Jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Przykład rezydencji typu palazzo in fortezza - czyli pałac w środku fortecy. Otoczony jest kamiennymi fotyfikacjami z pięcioma bastionami na narożach, podwyższonymi nasypami ziemnymi.

 Baranów Sandomierski
Późnorenesansowy zamek, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606. To światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów atrakcyjnego wypoczynku, jak i biznesmenów poszukujących ciekawego miejsca na zorganizowanie szkoleń, konferencji czy kameralnych spotkań.

 Łańcut
Dawna rezydencja magnacka w Łańcucie rodu Lubomirskich, która była jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie.Potoccy w czasie II wojny światowej nie byli prześladowani przez Niemców, a w zamku mieścił się sztab Wehrmachtu. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej 1 sierpnia 1944 roku, Alfredowi Potockiemu udało się uciec na Zachód, bardzo wiele dóbr zamkowych za pozwoleniem Niemców wywieźć. W czasie działań wojennych II wojny światowej zamek nie ucierpiał.Wokół zamku znajduje się park o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. Obecny jego kształt w znacznym stopniu powstał pod koniec XVIII i na początku XIX wieku kiedy należał on do Stanisława i Izabeli Lubomirskich. 

 
 
   Strona główna    O nas    Info    Kontakt           
 Head office :  Branch office :  Branch office :
40-527 Katowice ul Gawronów 20
 tel. 0048 32 205 38 30; fax 0048 32 205 38 28

00-102 Warszawa ul. Marszalkowska 111a
incoming@ave-polonia.eu ; ave@ave-polonia.eu

31-462 Kraków ul. Pilotów 24
info@ave-polonia.eu ; groups@ave-polonia.eu